Nadleśnictwo Gdańsk

Leśny Ogród Botaniczny w Maszewie prowadzony przez Nadleśnictwo Gdańsk organizuje bezpłatne zajęcia w duchu Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju, wypełniające wymogi podstawy programowej
Celem naszej współpracy z LOB jest poznanie przyrody ożywionej w warunkach naturalnych. W zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez leśnika biorą udział dzieci z grup starszych, 4 i 5-latki.

Temat zajęć: Las – zaangażuj wszystkie zmysły.

Czas realizacji ok. 45 min

Cele ogólne:
Odczuwanie lasu możliwie wszystkimi zmysłami przez dzieci

Cele szczegółowe:

Dziecko potrafi:
• opisać czy drzewo ma długie czy krótkie igły, kłujące czy nie kłujące;
• określić zapach igieł;
• rozróżnić różne faktury i kolory kory drzew;
• rozpoznać małe drzewa i duże drzewa;
• wymienić przedmioty z drewna w swoim otoczeniu.

Metody nauczania: spacer po lesie.

Środki dydaktyczne: las, wybrane gatunki drzew liściastych i iglastych.

Przebieg zajęć:

1. Dzieci wychodzą na krótki (ok. 20min) lub dłuższy (ok. 40min) spacer po lesie.
2. Dzieci dotykają wybranych gałązek drzew iglastych, wąchają roztarte igły.
3. Dzieci samodzielnie podchodzą do drzew o wybranych cechach: gładkiej/ chropowatej, brązowej/zielonej korze.
4. Dzieci znajdują samodzielnie małe drzewa.
5. Prowadzący zajęcia proponuje dzieciom zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie swojego domu a następnie ,,zniknięcia” wszystkich przedmiotów wykonanych z drewna. Pozwala dzieciom je wymienić
6. Omawia z uczestnikami zajęć charakter pracy leśniczego.

Ponadto celem współpracy przedszkola z LOB jest informowanie rodziców o akcjach prowadzonych na terenie ogrodu, zachęcanie rodziców do indywidualnego odwiedzania, spacerowania po alejkach ogrodu, do korzystania z atrakcji edukacyjnych na otwartym powietrzu oraz w ośrodku edukacyjnym. Oprócz tego podczas trwania różnorodnych akcji rodzice mogą wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach i pokazach. Mogą również skorzystać z ogniska (zapewnione jest drewno i patyki do kiełbasek).

Przykładowe tematy warsztatów i pokazów:

1. Kto nocą lata i owady wymiata? Kilka słów o nietoperzach, zwłaszcza krajowych.
2. Jesień w lesie, warsztaty plastyczne.
3. Storczyki i inne rośliny chronione.
4. Rozpoznawanie drzew i krzewów leśnych.