Plan na wrzesień

Drodzy Rodzice!

Na początku września będziemy wesoło bawić się, aby dzieci mogły jak najlepiej poczuć się w grupie. Przypomnimy sobie jak wygląda nasze przedszkole, dlatego zwiedzimy całe przedszkole aby wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne pomieszczenia. Wspólnie ustalimy zasady współpracy, których przestrzeganie ułatwi nam zgodny i przyjemny pobyt w przedszkolu, a także utrwalimy zasady bezpieczeństwa w sali i w ogrodzie. Utrwalimy nasz przedszkolny kodeks zachowania.

Wrócimy też pamięcią do wakacji. Każde dziecko będzie mogło opowiedzieć o swoich wakacjach, w ten sposób dzieci rozwiną  umiejętności społeczne i językowe.Tutaj zwrócimy uwagę na bogactwo przyrodnicze i piękno naszego kraju – w oparciu o albumy i fotografie odwiedzimy tereny nadmorskie, góry i Mazury.

Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, przypomnimy, co oznaczają znaki drogowe i jak bezpiecznie dostać się z domu do przedszkola. Poznamy zasady poruszania sie po chodniku i przechodzenia przez jezdnię. Stworzymy nawet wielkoformatową grę „Drogowe znaki”! Dowiemy sie, jak ważna jest praca policjanta i strażaka oraz  jak się zachować w czasie pożaru lub innych niebezpiecznych sytuacji i do kogo zwrócić się o pomoc.

Rozwiniemy umiejętności matematyczne. Podczas zabaw będziemy  układali po tyle samo przedmiotów, utrwalimy pojęcia na, nad, pod, obok, będziemy klasyfikowali według wybranej cechy (np. koloru lub wielkości), przeliczali i porównywali liczebność, różnicowali lewą i prawą stronę ciała.

Każdy dzień będzie obfitował w różnorodne zabawy i ćwiczenia ruchowe: pokonywanie torów przeszkód, które doskonalą szybkość, zwinność, równowagę. Wspólnie zatańczymy i zaśpiewamy podczas piosenek i tradycyjnych zabaw integracyjnych, przedstawimy ruchem aktywności, - zwierzęta, zjawiska.

Będziemy rozwijać również  sprawność dłoni i paluszków podczas różnorodnych zabaw paluszkowych, rysunków czy ćwiczeń grafomotorycznych w kartach pracy.

Wyobraźnia i kreatywność pięciolatków często potrafi nas, dorosłych, zaskoczyć. Postaramy się podtrzymywać tę naturalną skłonność do twórczości, podsuwając odpowiednie zadania.

Piosenka na wrzesień

Dzieci i światła

sł. Agnieszka Galica, muz. Tadeusz Pabisiak

I. Po ulicach auta pędzą w różne strony.

Uważajcie dzieci
na światło czerwone.

Ref. Razem z mamą muszę stanąć,

Kiedy światło jest czerwone.

A na drugą przejdę stronę

Przy świetle zielonym.

II. Już hamują z piskiem auta rozpędzone,

Bo na dzieci mruga światełko zielone.