^Back To Top
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

plan na listopad

Plan na listopad.

W bieżącym roku 11 listopada obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Pamiętając o tym, że już w przedszkolu warto wprowadzać elementy wychowania patriotycznego, będziemy obchodzić uroczystości na miarę możliwości dzieci. Rozumienie przez dzieci pojęć związanych z ojczyzną, patriotyzmem nie jest wcale takie proste i oczywiste, więc będziemy stopniowo oswajać dzieci z zagadnieneim zaczynajac od poznawania ,,małej ojczyzny, tj. nazwy ulicy, przy której mieszka dziecko, nazwy miasta, w którym żyje, poprzez region, nazwę stolicy i kraju, utrwalimy znajomość symboli narodowych. Będziemy spacerować po okolicy poznając zabytki i miejsca pamięci narodowej. Podjęliśmy współpracę ze Zrzeszeniem Kaszubsko - Pomorskim, odwiedzi więc nas zespół regionalny, ktory przybliży dzieciom Kaszuby śpiewając, tańcząc i prezentując strój ludowy. W naszej grupie będzie też gościł oficer Marynarki Wojennej, który opowie dzieciom o swojej pracy, o patriotyźmie i o Święcie Niepodległości. Kolejny gość - przedstawiciel Związku Piłusudczyków przybliży dzieciom elementy historii, pokaże dzieciom zbiór zabytkowych godeł Polski, zaprezentuje mundur z epoki. Dzieci poznają mapę Polski, wzbogacą slownik o pojęcia patriotyczne, poznają piosenki, wiersze o naszym kraju i zabawy ludowe typu: ,,Ulijanka", ,,Haftowana Chusteczka", ,,Czarny baran" itd. Dzieci wezmą też udział w quizie wiedzy o Polsce rywalizując z grupą VII - ,,Smerfami".

W listopadzie dowiemy sie też, jakie urządzenia elektryczne znajdują sie w naszych domach, z których urządzeń dzieci mogą korzystać samodzielnie, a z których tylko pod opieką dorosłych. Dzieci poznają baterię jako źródło prądu. Będą porównywać sposoby oświetlania pomieszczeń dawniej i dziś, dowiedzą się w jaki sposób urządzenia ułatwiają pracę ludziom oraz jakie należy zachować zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z nich. Wspólnie zbadamy, jaki wpływ mają wynalazki, np. oświetlenie na rozwój cywilizacji.

Przez ostatni tydzień listopada będziemy szukać pomysłów na radzenie sobie z jesienną nudą. Książki, filmy. gry planszowe, poszukamy aktywności, które sprawiają dzieciom radość. Dzieci będą obserwować zmainy zachodzące w przyrodzie późną jesienią, występujące zjawiska atmosferyczne, np.padający deszcz, mgły, obniżona temperatura, skracanie długości dnia. Dowiedzą się na czym polega zjawisko pływania i tonięcia przedmiotów w wodzie. Zastanowią sie, czy możliwe jest życie bez wody, do czego jest potrzebna, skąd sie bierze w kranie i w jaki sposób można ją oszczędzać.Będziemy prowadzić ,,Kalendarz Pogody".

Dzieci poznają literki: t, T, d, D, k, K, które będą wskazywały w słowach, w których słychać te głoski. Dzieci zastanowią się, do czego podobne są poznawane litery, co ułatwi im zapamiętanie obrazu graficznego, będą kreślić litery w powietrzu i  na dywanie. Będą doskonaliły sie w formowaniu wypowiedzi, będą liczyły słowa w zdaniu, spróbują odczytywać tekst wyrazowo - obrazkowy.

W zakresie edukacji matematycznej podejmiemy zabawy z figurami geometrycznymi, rozwiniemy umiejętność orientacji przestrzennej, dzieci będą też porównywały wielkości przedmiotów i wskazywały największe i najmniejsze z nich. Poznają nową cyfrę - 5. Spróbują dodawać i odejmować w zakresie 6 stosując liczebniki główne i porządkowe.

 

Wiersz na listopad

Cz. Janczarski   ,,Co to jest Polska?"

Co to jest Polska ? -

Spytał Jaś w przedszkolu.

Polska to wieś i las

i zboże w polu,

szosa, którą pędzi

do miasta autobus,

i samolot, co leci

wysoko nad tobą.

Polska - to miasto,

strumień i rzeka

i komin fabryczny,

co dymi z daleka,

a nawet obłoki,

gdy nad nami mkną.

Polska to jest także twoj rodzinny dom.

A przedszkole?

Tak - i przedszkole,

i roża w ogrodzie

i książka na stole.

Copyright © 2013. Przedszkole nr 44 w Gdyni Rights Reserved.