^Back To Top
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

W styczniu u "Delfinków"

Witamy wszystkich w Nowym Roku !

Składamy najserdeczniejsze życzenia:

zdrowia, pomyślnościi spełnienia marzeń

w Nowym Roku 2021.

Rozpoczynamy go z nadzieją na lepsze jutro.

Życzymy sobie i Wam Drodzy Rodzice,

optymizmu i samych przyjemnych niespodzianek.

 

W STYCZNIU U „DELFINKÓW”:

 • Poznamy zwyczaje kaszubskie związane z powitaniem Nowego Roku, karnawałem: zapoznamy się z tradycyjnymi instrumentami kaszubskimi, tańcami, strojem i haftem kaszubskim.
 • Porozmawiamy o rodzinie, uczuciach panujących w rodzinie, obowiązkach członków rodziny, stopniach pokrewieństwa. Sprawdzimy, czy dzieci potrafią podać swoje imię i nazwisko, wiek, imiona rodziców, ich zawody.
 • Przygotujemy się do Dnia babci i dziadka: poznamy okolicznościowe wiersze i piosenki, wykonamy upominki dla babci i dziadka, porozmawiamy o miłości i szacunku dla starszych.
 • Utrwalimy wiedzę dotyczącą rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych, wykonamy prace z zastosowaniem figur geometrycznych, nauczymy się prostych składanek origami.
 • Będziemy liczyć, porównywać liczebność zbiorów, segregować – tworzyć zbiory przedmiotów.
 • Urządzimy grupowy balik przebierańców: będziemy bawić się i tańczyć przy muzyce.
 • Zorganizujemy kącik teatralny, aby uczyć się ładnie wypowiadać, rozwijać wyobraźnię i kreatywność.
 • Poznamy nowe utwory literackie: bajki dydaktyczne, książkę o „Muminkach”, aby uczyć się tak ważnych wartości jak: dobroć, przyjaźń, miłość, koleżeństwo.
 • Wzmocnimy poczucie integracji w grupie, wzajemną troskę o siebie przez wspólne zabawy i zajęcia uczące współdziałania, dzielenia się, wypełnianie dyżurów, przestrzeganie zasad obowiązujących w grupie.
 • Porozmawiamy o emocjach towarzyszących ludziom: strachu, złości, radości, nauczymy się je rozumieć, akceptować, radzić sobie z nimi.
 • Zapoznamy się z nowymi technologiami: tablicą multimedialną, sposobami utrwalania i odtwarzania muzyki, urządzeniami gospodarstwa domowego.
 • Przypomnimy sobie, jak dbać o zdrowie, utrwalimy zasady bezpiecznej zabawy w sali i w ogrodzie, wykorzystamy zimową aurę, aby saneczkować, lepić ze śniegu, poznamy właściwości lodu, stany skupienia wody.
 • Zadbamy o przyrodę: dokarmiamy ptaki, oszczędzamy wodę, segregujemy odpady – papier, plastik, nie śmiecimy.

WIERSZE Z OKAZJI   DNIA BABCI I DZIADKA

 • Dziś naszej babci życzenia złożymy,
  W małą paczuszkę serduszko włożymy.
  Nasza babunia najlepsza w świecie,
  Wszystkim wam powiem bo wy nie wiecie.
  My babcie kochamy, ściskamy za szyje,
  Niech będzie zdrowa i sto lat żyje!
 • Kochana Babciu w dniu twojego święta,
  życzę byś była zawszę uśmiechnięta
  i Ty drogi Dziadku miej uśmiech na twarzy,
  niech Ci się spełni wszystko o czym marzysz.
 • Ty, Dziadziusiu, dobrze wiesz, czego wnuk Ci życzy:
  zdrowia, skarbów, jakich chcesz, szczęścia i słodyczy.
  Niechaj dziadzio mój jedyny żyje długo i przyjemnie,
  niech mu w szczęściu mkną godziny
  i niech ma pociechę ze mnie.

PIOSENKA

( piosenkę znajdziecie państwo na stronie https://www.youtube.com/watch?v=lDqENM48BMU)

Dzisiaj mamy wielkie święto,bo dziadek z babcią tutaj są.

Bardzo się staramy do nich, śpiewamy im piosenkę tą.

Nasze babcie i dziadkowie, tacy troskliwi kocham ich.

Babcia zrobi mi kanapki, dziadek do kina zaprosi.

Ref. Dzisiaj babciom i dziadkom kochanym zaśpiewamy

Bo kochamy ich całym serduszkiem, z całych sił.

To wspaniale, że babcie i dziadków obok mamy.

Takie wesołe, wesołe święto mamy dziś.

Grudzień u ''Delfinków''

Drodzy Rodzice

       Jak co roku w grudniu odwiedzi nasze przedszkole św. Mikołaj. Powitamy go wierszem i piosenką. Mamy wielką nadzieję, że zawita do nas z prezentami. My zaś obiecamy naszemu gościowi być dla siebie na co dzień mili i uprzejmi i będziemy też pamiętać o magicznych słowach. Ważne, a może najważniejsze w życiu jest to, aby znać swoje prawa. Co możemy , co nam się należy, a co nie! Oprócz praw mamy też obowiązki, których musimy przestrzegać, i z których musimy się wywiązywać! Te zagadnienia będą towarzyszyć nam w każdej sytuacji w przedszkolu. Bo przecież przed wejściem czeka na nas wycieraczka, w którą o tej porze roku należy obowiązkowo wycierać obuwie. W innym przypadku zabłocimy nasze przedszkole. Grudzień, to czas oczekiwań na Święto Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Także i u nas, w naszej grupie zapanuje świąteczna atmosfera. Razem z Paniami udekorujemy salę własnoręcznie wykonanymi stroikami. Przystroimy ozdobami choinkę a aby przybliżyć wielkość Świąt Bożego Narodzenia wysłuchamy „Jasełek”, czyli historii o narodzeniu Pana Jezusa. Zorganizujemy w sali stajenkę Betlejemską ze zwierzątkami, Jezuskiem w żłobku i jego Rodziną. Odświętnie nakryjemy stół na obiadek wigilijny i aby tradycji stało się za dość, podzielimy się opłatkiem i złożymy sobie życzenia (oczywiście pamiętając o dystansie). Mamy nadzieję, że te wydarzenia na długo pozostaną w naszej pamięci. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” będziemy , w każdej wolnej chwili słuchać utworów z literatury dziecięcej. Przeniesiemy się w świat baśni i fantazji. Będziemy podczas słuchania różnych treści doskonalić cierpliwość, koncentrację oraz wymowę. Będziemy odpowiadać na zadane pytania i omawiać postawy bohaterów. Aby sprawdzić nasze wiadomości weźmiemy udział w grupowym Quizie. We wszystkie pogodne dni będziemy bawić się i spacerować na świeżym powietrzu. Potrafimy już poruszać się w parach i znamy doskonale to pojęcie. Takie poczynania przydadzą się nam w przyszłości w dalszych wyprawach, między innymi poza placówkę.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2021 Roku życzymy Wszystkim wielu szczęśliwych chwil i wzajemnej życzliwości, a przede wszystkim dużo ZDROWIA.

Nauczycielki i Dzieci

,,Drogi Mikołaju” – wiersz do nauki

Drogi święty Mikołaju

Przybądź do nas, bo już czas.

Wszystkie dzieci Cię kochają

i serduszka biją nam.

Tu w przedszkolu wielu dzieciom

serca biją niby młot.

Nie pozwól nam długo czekać,

bo nadchodzi ciemna noc.

 

„Lubię pomagać” - piosenka do nauki

 1. Składam ubrania, stawiam buty

          i z rodzicami robię zakupy.

                   Refren: Chociaż jestem mały, o porządek dbam,

                                 zabawki w pokoju, zawsze sprzątam sam (2x)

 1. W pracach domowych pomagam mamie,

          a to niełatwe przecież zadanie.

                   Refren: Chociaż jestem mały, o porządek dbam,

                                 zabawki w pokoju, zawsze sprzątam sam (2x)

Październik u ''Delfinków''

Drodzy Rodzice

        Na początku miesiąca października zapoznamy dzieci z zawodem strażaka i z potrzebnym mu do pracy samochodem i sprzętem. Będziemy rozmawiać o tym, jak ważna dla nas wszystkich jest jego ciężka służba. Zapamiętamy numer alarmowy do Straży pożarnej „998” i w najbliższym czasie, bez paniki, weźmiemy udział w próbnym alarmie na terenie naszego przedszkola. W drugim tygodniu października poznamy jesienne dary z lasu i parku. Dzieci w okresie przedszkolnym są prawdziwymi badaczami przyrody i łatwo wzbudzić w nich zaciekawienie otaczającym środowiskiem naturalnym. W związku z tym i my będziemy bawić się kasztanami, żołędziami, a z liści i jarzębiny wspólnie ozdobimy „Panią Jesień”. Nauczymy się wiersza „Posypały się listeczki”. Będziemy wspólnie uczestniczyć w zabawach muzyczno - ruchowych. A kasztany oraz żołędzie posłużą nam do zabaw matematycznych, dzięki czemu, dzieci z łatwością nabiorą zdolności matematycznych. W naszej sali pojawi się jesienny kącik przyrodniczy, w którym zagoszczą kasztany, żołędzie, wrzos, liście. Aby przyjrzeć się jesieni z bliska będziemy wychodzić na spacery wokół przedszkola oraz na plac zabaw. W ten sposób zaobserwujemy, co zmienia się w krajobrazie. Będziemy oglądać piękne pejzaże Polskich malarzy, słuchać muzyki i opowiadań dotyczących jesieni. W trzecim tygodniu października dowiemy się, w jaki sposób można się ze sobą komunikować na odległość. Poznamy pracę listonosza i przyjrzymy się drodze listu jaką musi pokonać, aby dojść na miejsce. Zapoznamy dzieci, w dostępnym zakresie, z technologią cyfrową, skąd można uzyskać informacje. Wskażemy prawidłowe wzorce korzystania z nowoczesnych cudów techniki: ZGODA RODICÓW, ODPOWIEDNIA GRA, KRÓTKI CZAS! Następnie porozmawiamy o witaminach, które zbieramy w ogrodzie. Będziemy rozpoznawać wybrane warzywa za pomocą zmysłów. Założymy w kąciku przyrodniczym spiżarnię z przetworami. Postaramy się, aby niektórzy z nas pokonali niechęć do warzyw, przecież dzięki jedzeniu ich jesteśmy zdrowi, silni i sprawni.   Nauczymy się nowej piosenki pt. „Smaczne warzywa”. W ostatnim tygodniu dowiemy się skąd bierze się prąd elektryczny, w jaki sposób na komputerze można robić rysunki i sprawdzimy co w środku ma zegar - dzięki czemu „chodzi”. Przyjrzymy się symbolom i oznaczeniom umieszczonym na urządzeniach elektrycznych. Dowiemy się po co one tam są i co oznaczają? Uwrażliwimy dzieci na zasady bezpieczeństwa z tym związane i dlaczego mogą z urządzeń elektrycznych korzystać tylko osoby dorosłe!

Piosenka „Smaczne warzywa”     (sł. i muz. T. Wójcik)

1.Rudą marcheweczkę

lubią wszystkie dzieci,

a gdy ją wyciśniesz,

zdrowy soczek leci.

 

Ref.: Ciach, ciach, ciach, pokroimy.

        surówkę zrobimy.  (2x)

2. Listeczki sałaty

zajączki zjadają,

dlatego po łące

tak szybko biegają.

 

Ref.: Ciach, ciach, ciach, pokroimy,

         surówkę zrobimy.  (2x)

3. Bo wszystkie warzywa,

jeśli tego nie wiesz,

to są witaminki

dla mnie i dla ciebie.

 

Ref.: Ciach, ciach, ciach, pokroimy,

         surówkę zrobimy.  (2x)

 

Wiersz   „Posypały się listeczki”   L.Krzemieniecka

               Posypały się listeczki dookoła.

               To już jesień te listeczki wiatrem woła.

              

               Lecą liście, lecą z klonu i kasztana.

               Będą z liści bukieciki złote dla nas.

               Nazbieramy, postawimy na stoliku,

               Będzie radość z tych pachnących bukiecików.

W listopadzie

W LISTOPADZIE:

 • Porozmawiamy o zwierzętach- przygotowaniach do zimy, przystosowaniu do środowiska, opiece nad zwierzętami hodowanymi w domu, potrzebach zwierząt bezdomnych i dzikich w czasie zimy.
 • Spróbujemy pełnić doraźne dyżury- odnoszenie naczyń po posiłku, uzupełnianie karmnika, dbanie o książki, pilnowanie ładu w łazience.
 • Będziemy rozpoznawać i nazywać emocje swoje i innych (także zwierząt)
 • Dowiemy się jak unikać sytuacji niebezpiecznych i jak się zachować wobec obcych osób, w razie kontaktu z groźnym psem, dzikimi zwierzętami.
 • Będziemy obserwować zmiany pogody, dostrzegać piękno przyrody, nazywać zjawiska atmosferyczne.
 • Będziemy rozwijać sprawność całego ciała w toku czynności samoobsługowych, zabaw ruchowych.
 • Będziemy doświadczać na konkretnych przykładach (sytuacje dnia codziennego, zachowania bohaterów literackich) wybranych wartości moralnych.
 • Nauczymy się wypowiadać na temat obrazka, ilustracji, wysłuchanego tekstu, naśladować zdania poprawnie formułowane przez dorosłych, powtarzać rymowanki.
 • Nauczymy się dbania o książki, szanowania ich, słuchanie wierszy, opowiadań, odpowiadanie na pytania dotyczące utworu literackiego
 • Będziemy określać swoje cechy fizyczne: płeć, wiek, kolor oczu.
 • Nauczymy się dzielić swoimi przeżyciami, zabawkami z innymi dziećmi, zauważać, że inni posiadają zdolność odczuwania, poznawać własne możliwości przy wykonywaniu różnych czynności.
 • Wysłuchamy legend, opowiadań o Polsce, uczcimy Święto Niepodległości.
 • Spróbujemy odgrywać różne role zawodowe w zabawie, poznawać czynności, jakie wykonują osoby z najbliższego otoczenia, nazywać narzędzi pracy.
 • Będziemy doskonalić liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych.
 • Dowiemy się o konieczności ubierania się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku.
 • Poznamy zasady dbania o higienę poprzez: codzienne mycie całego ciała, mycie rąk, zwłaszcza po pobycie w toalecie i zabawie na świeżym powietrzu, utrzymywanie czystości odzieży, obuwia, samodzielne ubieranie się i rozbieranie, dbanie o rzeczy osobiste, codzienne zmienianie bielizny, nieużywanie cudzych grzebieni, szczotek, ręczników.
 • Porozmawiamy o konieczności spożywania zdrowej żywności: warzyw, owoców, mięsa, nabiału, picie wody, kompotów, soków.
 • Nauczymy się zasad: nieprzeszkadzanie innym dzieciom w zabawie, podporządkowywania się dorosłym dbającym o higienę zmysłów: ściszanie głosu na prośbę osoby dorosłej.
 • Będziemy się wesoło bawić na spotkaniu z okazji Dnia Pluszowego Misia. (25.11)
 • Weźmiemy udział w konkursie recytatorskim w naszej grupie pt „Jesienne trele- morele” (26.11.)

PIOSENKA   NA LISTOPAD

SPACER PO DYWANIE”

słowa D.Gellner, muzyka K. Kwiatkowska

 1. Kiedy niebo płacze, idziemy na spacer.

         Dookoła stołu z piosenka wesołą.

Ref. Idą parami, lalki z misiami.

       Depczą dywan, depczą dywan z frędzelkami.

       Idą parami, lalki z misiami.

       A gumowe piłki dwie, po podłodze toczą się.

 1. Choć za oknem dmucha, nikt wiatru nie słucha,

Chodzi dookoła wycieczka wesoła.

Ref. Idą parami, lalki z misiami.

        Depczą dywan, depczą dywan z frędzelkami.

       Idą parami, lalki z misiami.

       A gumowe piłki dwie, po podłodze toczą się.

WIERSZ NA LISTOPAD

„MOŻE ZOBACZYMY” H. Bechlerowa

Idźmy leśną ścieżką, cicho, cichuteńko,
może zobaczymy sarniątko z sarenką.
Może zobaczymy wiewióreczkę małą,
jak wesoło skacze z gałęzi na gałąź.
I niech nikt po lesie

nie gwiżdże, nie woła –
może usłyszymy pukanie dzięcioła.
A może zaśpiewa między gałązkami
jakiś leśny ptaszek, którego nie znamy…
I będzie nas witał wesołą piosenką!
Tylko idźmy lasem cicho… cichuteńko…

Wrzesień u "Delfinków"

WRZESIEŃ u „Delfinków”

W tym miesiącu:

 • Poznajemy zasady zachowania, bezpieczeństwa i dobrej zabawy w przedszkolu i w ogrodzie, ustalamy kodeks zachowań w grupie,
 • Urządzamy naszą nową salę, uczymy się korzystać z kącików zainteresowań, poznajemy swoje talenty,
 • Uczymy się zachowań w czasie pandemii: częste mycie rąk, odkładanie zabawek na ustalone miejsca, zajmowanie miejsc wyznaczonych przez panie, dotykanie tylko swoich naczyń, podporządkowanie się poleceniom dotyczących zachowania dystansu, kichanie w łokieć,
 • Poznajemy owoce polskich sadów przez obserwacje, zjadanie, wykonanie prac plastycznych
 • Poznajemy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, środki lokomocji lądowej, pracę policjanta
 • Uczymy się wypowiadać na forum grupy z zachowaniem zasady: jeden mówi, reszta słucha
 • Doskonalimy samodzielność w szatni, w łazience, podczas spożywania posiłków
 • Uczestniczymy w zabawach prowadzonych z całą grupą, ćwiczeniach, śpiewie grupowym, zajęciach.

PIOSENKA NA WRZESIEŃ

 1. Pada deszcz, pada deszcz, pada deszcz na dworze,

Taki mokry, że już bardziej mokry być nie może.

Lecą w dół, lecą w dół srebrne koraliki,

Moczą drzewa, moczą pola, domy i chodniki.

 1. Pada deszcz, pada deszcz, pada deszcz na dworze,

Stuka, puka, stuka, puka, straszy kogo może.

Mała mysz, mała mysz chodzi na paluszkach

I deszczowe koraliki zbiera do fartuszka.

https://www.youtube.com/watch?v=gejrQZVgDlM

WIERSZ NA WRZESIEŃ

Do przedszkola idą dzieci, cztery latka mają.

Tu w przedszkolu co dzień tańczą,

tu się uczą, tu śpiewają.

Bo czterolatki to takie zuchy

to nie starszaki i nie maluchy,

swoje przedszkole już dobrze znają

czas tu wesoło wspólnie spędzają.

Czterolatek do przedszkola z uśmiechem przychodzi

Nie grymasi i nie płacze, chętnie na spacerki chodzi.

Bo czterolatki to takie zuchy

to nie starszaki i nie maluchy

swoje przedszkole już dobrze znają

czas tu wesoło wspólnie spędzają.

Copyright © 2013. Przedszkole nr 44 w Gdyni Rights Reserved.